Citroen C3 robotizált váltó
Egy ismerősöm fordult felém azzal a kéréssel, hogy nézzem meg az autóját, mert sokszor csak másodikból indul és rángatva váltja a fokozatokat. A próbakör megtétele alat szomorúan konstatáltam, hogy valóban ránt egy hatalmasat váltás közben illetve álló helyzetben üres és az egyes között ugrált a kijelző. Az autó 90.000 km-t tett meg összesen, ami biztos, hogy ennyi volt, hiszen Ő az első tulajdonosa a gépkocsinak. Sajnos ezzel a váltóval szerelt autó kuplungjának a futásteljesítménye 100-140 ezer km közé tehető. Mitől függ, hogy előbb vagy később kell-e cserélni a kuplungot? Hogyan és hol használjuk az autót. Nyilván az autópályán kevésbé van igénybevéve, mint a belvárosban azonban még ha a városban is használjuk nagyon sokat segít ha mi magunk váltunk és váltás közben felengedjük a gázt. Ezzel tudjuk egy kicsit tehermentesíteni a kuplungot, amely hosszú futásteljesítményt tekintve akár 40 ezer km-ről is beszélhetünk. Mivel ez az autó szinte csak városban volt használva úgy gondoltam, hogy indokolt lehet a kuplung cseréje.
Viszonylag kicsi a motortér, mert csak a legnagyobb lökettérfogatú motorral lehetett ezt a fajta sebességváltót rendelni. Ez 1600 cm3-t jelent. A mellékelt képeken jól látszik, hogy nem sok hely áll rendelkezésre. Mielőtt nekilátnánk, ki kell szerelni az akkumulátort fedő műanyag burkolatokat és az akku tálcát. Itt nagyon kell figyelni, mert van néhány csatlakozó, amit szét kell húzni. Itt helyezkedik el az autó vezérlőegysége is (ECU). Mielőtt levesszük az akkumulátor sarut mindenképpen állítsuk kiékelési pozícióba a kiemelő szerkezetet a gyári LEXIA programmal. Ha ezt elmulasztjuk, nem vagy csak nagyon nehezen fogjuk tudni feltanítani a váltót. Nem beszélve arról, hogy nem biztos, hogy alaphelyzetbe fogjuk tudni állítani a kuplung kiemelő elektronikát.
A légszűrőházat mindösszesen egy bilincs fogja a folytószelepházon valamint egy patent rögzíti a szelepfedél jobb oldalán lévő konzolon. Minden műanyag sallangtól meg kell szabadulnunk sajnos.
Ezen a képen jól látszik a vezérlőegység. A csatlakozókat óvatosan húzzuk szét, mert könnyen el tud törni.
Miután kiszereltünk mindent ez a kép kell, hogy elénk táruljon. A váltón van néhány csatlakozó melyeket szét kell, hogy húzzunk a leszerlés előtt. A kapcsolómotorra menő kábelköteget egyszerűen előre tudjuk hajtani miután széthúztuk a csatlakozókat. Fontos, hogy jegyezzük meg melyik kábel hol volt elvezetve.
Itt látható a sebesség váltó elektronika. Ez a kis szerkezet kapcsolgatja sebességfokozatokat.
Miután leszereltük a sebességkapcsoló elektronikát vizsgáljuk meg, hogy nem szakadt-e a gumiharang illetve, hogy van-e elég kenőzsír a csatlakozó fejben.
A képen a kuplung kiemelő elektronikát láthatjuk. Ezt összesen három csavar rögzíti egy konzolhoz, melyeket felülről lehet kicsavarni.
A csatlakozót általában csak akkor tudjuk leszedni ha le van szerelve a konzolról az elektronika. Ez attól függ mennyire van kint a munkahenger. Figyelni kell, mert a kábelek nem engednek sokat. A helyén nem érdemes feszegetni, mert könnyen törik.
A féltengelyek kivétele előtt engedjük le a váltóolajat. Egyidőben érdemes befújni egy kis petrollal vagy rozsdaoldóval (ki mit használ) a kormányösszekötő valamint a trapézgömbfej anyáit.
Miután szétkötöttük a futúművet ki lehet húzni a féltengelyeket is.
Ha ezekkel megvagyunk akkor érdemes kiszerelni a dobbetétet, hogy több helyünk legyen mikor leszedjük a váltót.
Így már jobban hozzá lehet férni. A képen látható váltótartó bak három csavarja. Azokhoz felülről lehet hozzáférni. Előtte mindenképp szereljük ki a váltó kitámasztó (billenésgátló) gumibakot, melyet a sebváltó alján a kipufogó mellett találunk. A motort mindenképp támmasszuk meg/fel a váltótartó bak kiszerelése előtt. Én ezt egy hidraulikus váltóemelővel oldottam meg. Ha valaki ezt nem preferálja, akkor használhat motortartó kengyelt is, de ezen esetben véleményem szerint ez jobb megoldás.
A váltó leszerelése után elénk tárul a kuplung szerkezet. Ezen a képen még nem látszik annyira veszélyesnek az ernyőrugók kopása.
Itt már azért jobban kitűnnek az elhasználódás nyomai. A kuplung tárcsában lévő rugók már zörögtek.
A kinyomócsapágy a helyén megpörgetve is érzékeltette velem, hogy nem örvend túl jó állapotnak. Iszonyatosan zörgött. Mondjuk ezt már lehetett hallani egy kicsit alapjáraton is mikor sebességben volt.
Konklúzió: Sajnos az ilyen váltóval szerelt autók hamarabb igényelnek kuplung cserét. Ennek az oka főleg az amit az elején taglaltam továbbá az is hozzájárúl az idő előtti kopáshoz, hogy a váltó -mikor állunk az autóval pl. pirosban- mindig egyes sebességfokozatban van vagyis a kinyomócsapágy szinte mindig kiemel azaz folyamatosan használatban van. Hozzáteszem, hogy a tulajdonosát kárpotolja az a fajta vezetési élmény, amit ebben a koncepcióban tud nyújtani a kis autó. Viszonylag erős motor, jó súly/lóerő arány és mindezek mellé a Forma 1-ben használt sebességkapcsoló fülekkel lehet megtenni a sebváltást. Az élmény pazar, de ennek is, mint minden "luxus" dolognak számító extráknak az autóban ára van.